לייעוץ שירות והדרכה
ע"י צוות אחיות מומחיות
1-800-3-68-68

אייקון ל 7 על 24

שאלות נפוצות

שאלות נפוצות – ילדים

במה להשתמש כאשר רוצים לנקות את העור מסביב לסטומה?
יש לנקות את העור סביב הסטומה עם סבון ומים. שימוש במגבונים לחים או בקרם ימנע הדבקה יעילה של מגן העור. אין לשפשף את הסטומה ואין צורך בפדים סטריליים.

מה עושים במקרה של ריח לא נעים?
אם יש ריח לא נעים, כנראה שיש דליפה כלשהי מהשקית או מתחת למגן העור וכדאי להחליפם.

האם ניתן לתת לתינוק תרופות?
במידה שהרופא המליץ על מתן תרופות – אין כל מניעה. יש לעדכן את הגורמים המקצועיים (רופא/אחות/רוקח) שלתינוק יש סטומה.

הסטומה לפעמים משנה צבע, האם זה תקין?
הסטומה בדרך כלל אדומה ולחה. לעתים צבע הסטומה משתנה. אם התינוק בוכה, הסטומה עשויה להשתנות לצבע בהיר יותר. במידה שאתם מבחינים בשינויי צבע/צורה בסטומה והיא אינה חוזרת לקדמותה, יש לפנות לרופא או לאחות.

הילד מושך את השקית החוצה. מה לעשות?
תינוקות, לרוב, הם סקרנים לגבי גופם ולגבי הסביבה. הלבשת התינוק בחליפה בעלת חלק אחד עשויה לעזור.

השקית של התינוק מתנתקת לעתים קרובות. מה לעשות?
ככל שהתינוק פעיל יותר, מופעל יותר לחץ על אזור ההתאמה בין השקית למגן העור. זה אמנם מתסכל, אולם בהחלט נורמלי. כשהתינוק מתחיל לזחול, למשוך וללכת, ניתן להיעזר בחגורה כדי למנוע את התנתקות השקית.

שאלות נפוצות – מבוגרים

האם כולם יידעו שיש לי סטומה?
לא. את הסטומה ניתן להסתיר ביעילות באמצעות הציוד של הוליסטר. ציוד הסטומה של הוליסטר שטוח, גמיש, בעל פרופיל נמוך, שקט, אטום לריחות ולמים, אמין ובטוח. ניתן ללבוש בגדים רגילים.

ישנן משפחות המתקשות לדבר על הניתוח או לחלוק את המידע עם אחרים. סודות בתוך המשפחה עלולים להקשות מאד ולהרבות את הפחדים מפני הבלתי ידוע, לכן מומלץ ליידע את המשפחה על קיום הסטומה.

 איך מומלץ להתכונן לנסיעה וחופשה כשיש סטומה?
אין שום סיבה להימנע מנסיעות ומחופשות מחוץ לבית. גם עם סטומה, ניתן לטייל ולנפוש – החל בטיולים קצרים בחיק הטבע וכלה בנסיעות ממושכות. בחברת הוליסטר ניתן לקבל כרטיס מעבר גבולות, כדי למנוע בדיקה גופנית ואי נעימות עבור המטופל וכן על מנת להסביר את הציוד הנמצא במזוודה.

רצוי לשאת בתיק המסע ציוד חלופי למספר ימים, הכולל שקיות, מגני עור וציוד "גלגל הצלה" של הוליסטר, הכולל: ספריי מסיר דבק, ספריי מחזק דבק, טבעות אטימה, אבקה לעור וקרם הגנה על העור, דיאודורנט לובריקאנט ושקיות לסילוק הפסולת. כדאי לארוז את הציוד בתיק היד איתו עולים על המטוס, שכן מזוודות עלולות ללכת לאיבוד. כמו כן, רצוי להצטייד במרשם, המפרט את הציוד שנמצא בשימוש.

בזמן שנוסעים לחו"ל, מומלץ להצטייד בשמות וכתובות של סוכני ציוד או ארגונים של בעלי סטומה בארצות בהן מבקרים.

האם כל המנותחים משתמשים באותו סוג של ציוד סטומה?
ישנם סוגים שונים ומגוונים של ציוד לטיפול בסטומה. ישנו ציוד ביחידה אחת וציוד ב-2 יחידות; ישנן שקיות סגורות לקולוסטומיה, שקיות פתוחות לניקוז באילאוסטומיה וכן שקיות עם ברז ליורוסטומיות. בבית החולים מתאימים את הציוד למטופל, ולפני השחרור תינתן לכם ערכת שחרור עם ציוד לשבוע ימים. חשוב ביותר להזמין את הציוד הנדרש כבר בזמן האשפוז, כדי לקבל את הציוד במהירות המרבית דרך קופות החולים.

ייתכן שבמועד מאוחר יותר ניתן יהיה לנסות ציוד שונה, ועל כך ניתן להתייעץ עם אחות סטומה.

האם ניתן לשלוט על ההפרשה מהקולוסטומיה?
השליטה הרצונית הקיימת לפני הניתוח ומאפשרת התאפקות מסוימת, אובדת לאחר הניתוח. במקרים מסוימים ניתן לווסת את מועדי היציאות על ידי חוקנים או התקן חוסם. שיטות אלה אינן מתאימות לכל אחד ולכן יש להתייעץ עם מומחים באשר לשימוש בהן.

מתי צריך לפנות לרופא?
במקרים אלה מומלץ לפנות לרופא: כאבי בטן עוויתיים במשך מספר שעות, המלווים בבחילה, הקאות ועצירות; דימום רציני (להבדיל מדימום טיפתי בזמן ניקוי הסטומה); שלשול מלווה בהקאות, הגורם לאובדן נוזלים.

האם ניתן לחזור לעבודה לאחר הניתוח?
ניתן לחזור לעיסוקים הקודמים ברגע שהמטופל חש כשיר לעשות כן, וכאשר הרופא מתיר חזרה לעבודה. רצוי שלא להתאמץ יתר על המידה בתקופה זו. העובדת הסוציאלית בבית החולים או במרפאה תוכל לסייע בעצות בעניין זה במידת הצורך.

האם ניתן להמשיך ולעסוק בתחביבים?
אין שום צורך לוותר על תחביבים או עיסוקים בשעות הפנאי, גם אם הם כרוכים בפעילות הדורשת מאמץ. שחייה, טניס, רכיבה על אופניים, ריקודי עם, טיולים ועוד הרבה פעילויות אחרות אפשריות ומומלצות לאחר אישור רופא ואם המטופל חש כי הוא מוכן לכך.

האם מומלץ להשתמש בציוד איסוף שתן בלילה?
אנשים רבים משתמשים בשקית נוספת המונחת בלילה ליד המיטה, מכיוון שהיא מכילה עד 2.5 ליטר של שתן ומאפשרת להם שינה רצופה במשך הלילה. אם שקית זו מפריעה, ניתן להפחית את צריכת הנוזלים לקראת השינה. במידה שכמות השתן המופרשת בלילה אינה גדולה מדי, ניתן לישון ללא השקית הגדולה.

כיצד מקבלים את ציוד הסטומה?
יש לגשת לקופת החולים ולהזמין את ציוד הסטומה בבית המרקחת באמצעות מרשם. את הקטלוג המסומן שהתקבל מבית החולים יש להמיר למרשם שאיתו מזמינים את הציוד דרך אחות הסטומה או הרופא. רצוי להזמין את הציוד סמוך מאוד לשחרור מבית החולים כדי שיגיע בזמן.

מדוע אין בבית המרקחת של הקופה את ציוד הסטומה הנדרש?
ציוד הסטומה אינו ציוד מדף ,יש מגוון רחב של ציוד סטומה. מגוון המוצרים בתחום הסטומה פותחו במטרה להתאים לכל מטופל את הפתרון האופטימלי עבורו. בית המרקחת יזמין את ציוד הסטומה המתאים למטופל על פי הצורך.

האם צריך מרשם של קופת החולים כדי להזמין ציוד סטומה?
כן, בית המרקחת של הקופה צריך מרשם של הקופה עבור ציוד הסטומה. את המרשם יכולים לכתוב רופא או אחות.

האם מותר להרטיב את הסטומה? האם מותר להתקלח בלי הציוד?
ניתן להרטיב את הסטומה, ניתן להתקלח בלי ציוד סטומה בכלל, או עם הציוד.

האם ניתן להשתמש בסבון באזור הסטומה?
ניתן להשתמש בסבון באזור הסטומה. כדאי להשתמש בסבון רגיל, ללא תוספות או קרם לחות, כדי שלאחר המקלחת, השאריות של הסבון לא יפריעו להדבקתו של מגן העור.

 האם ניתן ללכת לבריכה או לים עם הסטומה?
כן. ניתן להשתמש בציוד כמו סטומה קאפ, שהינו כיסוי אטום לדיסקרטיות מקסימלית.

מדוע לא כל האחיות יודעות לטפל בסטומה?
תחום הסטמה  מהווה התמחות מקצועית ובכל קופת חולים ניתן למצוא את האחיות האחראיות על הנושא. לחברת ניאופרם ישראל קיים צוות של אחים ואחיות המומחים בתחום הטיפול בסטומה, שיעמדו לשירותכם במקרה הצורך. ניתן ליצור קשר בטלפון 1-800-30-68-68 או באמצעות טופס צור קשר באתר

כל כמה זמן צריך להחליף את המגן עור / בסיס?
את מגן העור מומלץ להחליף כל יומיים שלושה כלומר, כפעמיים בשבוע . מגן העור אינו מדבקה פשוטה אלא הידרוקולואיד שתפקידו להגן על העור סביב הסטומה. החלפה בתדירות כזאת מאפשרת הגנה מקסימלית על העור סביב הסטומה.

כל כמה זמן צריך להחליף את השקית הפתוחה הניתנת לריקון / שקית שתן?
מומלץ להחליף את השקיות כל יום, להרגשה נקייה יותר.

האם יש תכשיר נגד הריח?
הפילטר של השקית משמש כפילטר יעיל עם פחם פעיל, המנטרל גם את הריחות. מומלץ להוסיף לשקית דיאודורנט לובריקאנט, חומר שהוא גם דיאודורנט וגם מסכך, לנטרול ריחות וסיכוך השקית.

כיצד ניתן להתעדכן בחידושים בתחום הסטומה?
ניתן להצטרף אל מאגר הלקוחות של ניאופרם ישראל ולקבל עדכונים על חידושים בתחום הסטומה. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר באמצעות :

  • שירות לקוחות חברת  ניאופרם- הום קיור   טלפון: 1-800-30-68-68
  • אחות שירות לקוחות –052-6084033
  • אתר אינטרנט –הוליסטר ישראל   www.stoma.co.il

מהם הלכות היהדות בכל הקשור לסטומה ?  
מטופלים עם קולוסטומי, להם יש 1-4 יציאות ביום, יש לברך את ברכת "אשר יצר" לאחר היציאות.

מטופלים עם אילאוסטומי: יש לברך פעם אחת ביום, בבוקר, ברכת "אשר יצר" לכל היום, עקב יציאה מתמדת של נוזל צואתי. כנ"ל לגבי יורוסטומיה.

לגבי תפילה בבית הכנסת – אין בעיה להתפלל בציבור.

טבילה במקווה: נשים עם קולוסטומי – יש לרחוץ את הסטומה ולהיכנס לטבילה אחרונה. במידה שיש חשש להרטבת הסטומה, ניתן להשתמש בסטומה קאפ. מטופלות עם אילאוסטומי – יש לרחוץ את הסטומה ולכסות עם סטומה קאפ.

טיפול בסטומה בשבת הכולל החלפת בסיס ושקית: מותרים לחלוטין. בסיס הניתן לגזירה יש להכין לפני כניסת השבת.

להורדת הקטלוג לחץ כאן

אי שליטה בצואה

אי שליטה בצואה, גורמים וטיפול לחוסר שליטה בשתן או בצואה יש השפעה פסיכולוגית חריפה. הטיפול בחולים עם שלשול דורש זמן רב ומשאבים. וגורם למבוכה אצל המטופל והמטפל כאחד. מחקרים מראים כי בבתי חולים, ובמיוחד בבתי אבות ובמוסדות עם אשפוז ארוך…