לקסיקון מונחים

א

אילאוסטומיה
אילאוסטומיה היא סטומה של המעי הדק. בזמן ההליך, מסירים או עוקפים את כל המעי הגס, ולעתים אף חלק מהמעי הדק. הפרשות האילאוסטומיה מגיעות ישירות מהמעי הדק ובדרך כלל מדובר בצואה רכה מאוד או נוזלית.

אילאוסטומיה

אילאוסטומיה

אילאום (המעי העקום)
החלק האחרון במעי הדק לפני שהוא מתחבר למעי הגס.

מעי דק

מעי דק

ג

גירוי עור
כל דלקת, אדמומיות של העור, פצעים או פצעונים שנמצאים סביב או מתחת למגן העור במהלך הטיפול בסטומה.

ד

דלקת בדרכי השתן (UTI)
דלקת המערבת, בדרך כלל, את הכליות או את שלפוחית השתן. חלק מסימני האזהרה של דלקת בדרכי השתן כוללים שתן כהה ועכור, שתן בעל ריח חזק, כאבי גב, חום, אובדן תיאבון, בחילה והקאות.

ה

התאמת צבעים בקטלוג הוליסטר
בציוד הסטומה של הוליסטר נעשה שימוש בצבעים תואמים בציוד המורכב מ-2 יחידות כדי להתאים בין השקיות למגיני עור תואמים. לכל שקית יש מספר מגיני עור אפשריים – הכל בהתאמה אישית למטופל. הצבע מופיע על גבי הקופסאות ועל אריזות אישיות שבהן מגיעים מגיני העור. המוצרים עצמם אינם צבועים בצבעים.

העור סביב הסטומה
העור שנמצא מסביב לסטומה. בדרך כלל מכוסה על ידי מגן העור ההידרוקולואידי או מגן העור עם השוליים הדביקים.

ז

זמן שימוש
הזמן שבו ניתן להשתמש במוצר לפני שהוא מפסיק לעבוד או כושל. כשל המוצר נובע בדרך כלל כתוצאה משחיקת או היפרדות המחיצה משטח העור. מומלץ להחליף את מגן העור כל שלושה ימים, להחליף שקית סגורה כל יציאה, ולהחליף מדי יום שקית פתוחה ושתן. כאשר בוחרים את הציוד המתאים, יש להתחשב בכל הגורמים על מנת לספק זמן לבישה ניתן לחיזוי ועקבי.

ט

"טבעת צפה" במגיני העור
טבעת צפה הינה מאפיין המוגן בפטנט. הטבעת מצויה רק במגיני העור בציוד הסטומה בשתי יחידות. הטבעת הצפה במגן העור מאפשרת הצמדת השקית למגן (בסיס) בביטחון וללא הפעלת לחץ על הבטן. שיטה זו יעילה לאחר ניתוח, במיוחד כשהאזור רגיש וכואב. מגן העור גמיש יותר ומקל על החיבור לשקית.

טיפול בהקרנה
רדיותרפיה הוא טיפול רפואי במחלה באמצעות קרינה, כגון קרני רנטגן או קרינת איזוטופים. קיימות שתי שיטות:

1. טלתרפיה – כאשר מקור הקרינה מרוחק מן האתר המטופל; המקור יכול להיות מאיץ קווי, קובלט או צזיום.

2. ברכיתרפיה – כאשר מקור הקרינה קרוב או בתוך האיבר המטופל. המקור יכול להיות גרגרי יוד, מחטי אירידיום, צזיום ועוד

משתמשים בטיפול קרינתי כטיפול מקומי בסרטן; כאשר הקרינה עוברת דרך רקמת החולה היא הורסת או מאיטה את ההתפתחות של תאים לא תקינים. השינויים הביופיזיים של התא גורמים לתיקון במנגנון הבקרה על חלוקת התא. הבעיה העיקרית היא הסכנה של גרימת נזק לרקמות בריאות.

טיפול זה עלול להשפיע על סוג ההפרשות מהסטומה, על מצב העור ועל שטח הפנים של הסטומה.

י

יורוסטומיה
הטיה של דרכי השתן, של כיס השתן או של השופכנים באמצעות Ileal Conduit (סוג הניתוח).

יורוסטומיה וניתוח ליצירת סטומה של השתן

יורוסטומיה וניתוח ליצירת סטומה של השתן

כ

כימותרפיה
כימותרפיה הינה טיפול תרופתי אנטי סרטני. הטיפול עשוי להיות ספציפי לסוג מסוים של סרטן. לתרופות אלו עלולה להיות השפעה על יציאות הסטומה ועל סוג הציוד והעזרים הנלווים הנדרשים בשל תופעות לוואי אפשריות בעור.

מ

מגני עור קונבקס
קונבקס הוא קימור במגן העור. הצורה הקמורה מספקת תבנית למגן העור ותומכת בעור שמסביב לסטומה. מיועד לסטומות שקועות.

מגן עור קונבקס

מגן עור קונבקס

מגן עור לגזירה
את מגן העור לגזירה מראש יש לחתוך לפני שמניחים אותו על הגוף. המגן מצויד לעתים בחור התחלתי במרכזו, שם ניתן להכניס מספריים כדי להקל על החיתוך. מגן לגזירה משמש במקרים בהם פתח הסטומה עדיין משנה את גודלה או אם צורת הסטומה אינה עגולה.

 מגן עור לגזירה

מגן עור לגזירה

מגן עור שטוח
מגן עור אינו קמור אלא שטוח. המגן יכול להיות חלק ממערכת בת יחידה אחת או ממערכת של שתי יחידות.

מגן עור שטוח

מגיני עור מסוג  FlexWear
מגיני עור מסוג FlexWear הם בעלי מבנה רשתי עמיד במיוחד. הם עמידים בפני הפרשות אולם עדיין מקנים גמישות. ה- FlexWear מגנים על העור סביב הסטומה מפני ההפרשות ומתאימים במיוחד למטופלים שעברו אילאוסטומיה ויורוסטומיה.

מגן עור מסוג Softflex 
מגן עור דק, גמיש ועמיד במיוחד, המאפשר הדבקה יעילה והחלפות מרובות במידת הצורך. המגן מותאם גם לעורם של תינוקות וגם לעורם של מטופלים המעדיפים להחליף על בסיס יומי. מגן עור מסוג Softflex קיים גם במגנים נטולי הנקב שנמצאים רק בציוד תינוקות המיועדים להתאמה אישית, הם מאפשרים יצירה של יותר מפתח אחד, מאחר ואצל תינוקות יש בדרך כלל שני פתחים: סטומה מפרישה ופיסטולה.

מגיני עור עם פרופיל נמוך במיוחד
מגן עור נוח ודיסקרטי, מאפשר לבישת בגדים צמודים ומעניק תחושת ביטחון למשתמש.

מגן עור גזור מראש
פתח המגן במוצרים אלו כבר נחתך לשם נוחות נוספת. הגדלים רשומים על גבי המוצר ויש לבחור בגודל הרצוי על בסיס גודל פתח הסטומה של המטופל. אידיאלי אם צורת הסטומה עגולה.

מיקום סימון הסטומה
המיקום שבו נעשה חתך (דרך העור) במהלך ניתוח הסטומה. בניתוח זה קו החיתוך יכול להיות על הבטן או בחיץ הנקבים.

מערכת נעילה מרכזית- Center Point Lock   
נעילה מרכזית הקפית בין השקית למגן העור, המעניקה ביטחון מקסימלי. הנעילה מונעת היפרדות השקית ממגן העור. ניתן לשמוע את המנגנון כאשר הוא ננעל.

נ

"נקודות חן" – Air Space Technology
"נקודות החן" הן מאפיין ייחודי במוצרי הוליסטר ביחידה אחת. ה"גומות" מגדילות את שטח הפנים במנגנון ואקום, כך שהלחץ על נקודות בעור משתנה ומאפשר לעור להתחדש במקומות הפגועים.

"נקודות חן"

ניתוח הטיית השתן – Ileal Conduit
במהלך ניתוח הטיית שתן, (בשמו הלועזי Ileal Conduit), משתמשים בחלק מהמעי הגס כצינור (תעלה) כדי להטות את השתן אל הסטומה. השתן זורם מהכליות, במורד השופכן, דרך הצינור והחוצה מהסטומה במקום אל תוך השלפוחית. הצינור אינו מהווה מאגר עבור השתן.
הפלט מהסטומה הוא שתן וריר. ניתן לעקוף את שלפוחית השתן או להסירה.

ס

סטומה (פיום)
תרגום מיוונית ללוע או פתח. זהו פתח שנוצר בצורה כירורגית במערכת העיכול, במעי או במערכת השתן.

 סטומה

סטומה

סרגל למדידת סטומה
סרגל שבו משתמשים למדידת סטומה בבסיסה. מידע זה שימושי בבחירת גודל מגן העור.

ע

עזרים נלווים
עזרים נלווים הינם מוצרים נוספים מקבוצת Adapt הנלווים לציוד הסטומה עצמו, בהם ניתן להשתמש כדי להתאים בצורה מושלמת את מגן העור לסטומה, למנוע דליפות וגירויי עור למיניהם ולשמור על עור בריא ולא פגוע.

בין העזרים הנלווים של הוליסטר ניתן למנות: ספריי מסיר דבק ומחזק דבק, קרם להגנה על העור, אבקה לעור,  חגורה לשקית, טבעות אטימה וכדומה.

פ

פתח מגן העור
יכול להיות גזור מראש ומותאם לגדלים קבועים של הסטומה או ניתן לגזירה. כאשר פתח מגן העור ניתן לגזירה, המשתמש יכול לגזור את הפתח בעצמו ולהתאים את גודלו באופן אישי.

פילטר הייטק חדש  AF300
פילטר משופר המצוי בכל שקיות איסוף ההפרשות, בסגורות ובפתוחות. הפילטר יעיל בנטרול ריחות וגזים, מונע התנפחות השקית ואינו דולף.

צ

צואה
מונח שבו משתמשים כדי להגדיר חומרי פסולת של המעי. מוכר גם כ"יציאות" או הפרשות.

 ציוד ביחידה אחת- Moderma Flex
מערכת המורכבת מחלק אחד וכוללת מגן עור ושקית המחוברים יחד. רוב המערכות ביחידה אחת לא כוללות טבעת צפה המגבילה את יכולת השקית להתגמש עם שינויי הגוף. באופן כללי, מערכת בת חלק אחד גמישה יותר מאשר מערכת בת שני חלקים.

קיימים מגוון של שקיות ומגני עור ביחידה אחת, מגני העור יכולים להיות שטוחים או קמורים, השקיות הן סגורות, פתוחות או עם ברז. למגן העור יש מפרצים ייחודיים המיוצרים בטכנולוגית חלל ("גומות חן") המאפשרים הדבקה והסרה קלה מספר פעמים ביום, מסייעים בהגנה והחלמה של העור הפגוע, מקנים חופש תנועה, בטיחות, אמינות ודיסקרטיות.

ציוד ב-2 חלקים- Conform 2
ציוד ב-2 חלקים מבית הוליסטר. מאפייני הציוד כוללים מבחר של מגני עור, בעלי פרופיל נמוך, גזורים מראש או לגזירה בהתאמה אישית, וגם מגני עור שטוחים וקמורים, שיכולים להתאים לכל מגוון המטופלים.

מגן העור הינו בעל "טבעת צפה" שהיא אחד הפטנטים הטובים ביותר לשימוש מיד אחרי ניתוח, משום שניתן להחדיר את האצבעות מתחת לטבעת הצפה כדי לחבר או להסיר את השקית, ובכך למנוע כאב באזור הניתוח. מגני העור הנם גמישים, בעלי פרופיל נמוך ונעילה מרכזית.

כל שקיות הוליסטר רכות למגע ועשויות מחומרים דוחי ריח. שקיות הוליסטר יכולות להיות שקופות (מאפשרות לראות את הסטומה וההפרשות דרך השקית) או בצבע גוף (מסתירות את תוכן השקית). השקיות לא מרשרשות ולכן הן דיסקרטיות.

השקיות הפתוחות החדשות של הוליסטר מצוידות במערכת סגירה אינטגרלית, המקלה על הריקון והניקוי. מערכת סגירה ייחודית וחדשנית זו, Microseal Closure Roll & Lock, הנה בעלת כנף סגירה נוספת לבטיחות מקסימלית.

שקיות ליורוסטומיה מצוידות בברז ניקוז בעל "טיפת הזהב", סימון בצורת טיפה בצבע זהב העוזר למשתמש להבחין אם הברז פתוח או סגור. השקיות דיסקרטיות וקלות מאוד לריקון.

ק

קולוסטומיה
סטומה של המעי הגס. במהלך הקולוסטומיה מסירים או עוקפים חלק מהמעי הגס. ההפרשה יוצאת במרקם של צואה רכה עד סמיכה. סמיכות הצואה משתנה ביחס לאורך מקטע המעי הגס שהוסר או שנאלצו לעקוף.

קולוסטומיה

קולוסטומיה

ר

ריר
הפרשה צמיגית המופרשת על ידי הגוף. הריר במעי מסייע לסיכוך. ניתן לראותו בהפרשה של סטומה של המעי או של מערכת השתן.

ש

שוליים דביקים
סרט פלסטיק לבן בהיקף מגן העור המגן על אזור דביק המיועד לסייע בחיזוק הצמדת מגן העור. הדבקה זו לא מאפשרת לאדי לחות לעבור דרכה. השוליים הדביקים במוצרי הוליסטר הינם בעלי עמידות גבוהה מאוד.

שוליים דביקים

שוליים דביקים

שקית הניתנת לניקוז (שקיות פתוחות)
שקית הניתנת לניקוז, נפתחת מהתחתית לטובת ריקונה. שקית הניתנת לניקוז מצריכה סוג ייחודי של סגירה. השקיות הפתוחות החדשות של הוליסטר מצוידות במערכת סגירה אינטגרלית. מערכת סגירה ייחודית וחדשנית זו, Microseal Closure Roll & Lock, מקלה על הסגירה, קלה לריקון ולניקוי ומאוד בטוחה. אדם שעבר אילאוסטומיה יצטרך להשתמש בשקית מסוג זה.

שקיות פתוחות  שקופות ופילטר ייחודי גודל מקסי. סגירת Loke & roll

שקית הניתנת לניקוז- שקית פתוחה

שקית סגורה
שקית שאינה ניתנת לניקוז מהתחתית. כאשר יש צורך לרוקן שקית סגורה, יש להסירה ולהשליכה לפח. שקיות סגורות ישמשו לרוב אנשים עם קולוסטומיה, סטומה של המעי הגס, ובעלי צואה מוצקה.

שקית סגורה מקסי

שקית סגורה מקסי

שקית איסוף הפרשות
מאחר שהצואה או השתן מופרשים דרך הסטומה ללא אפשרות שליטה, יש צורך באיסוף ההפרשות באופן מבוקר ונוח למטופל, על ידי שקית איסוף המותאמת למגן העור סביב פתח הסטומה. מטופל עם אילאוסטומיה ישתמש בשקית פתוחה שניתנת לריקון, בעוד מטופל עם קולוסטומיה ישתמש בשקית סגורה, חד פעמית, לכל יציאה. מטופל עם יורוסטומיה יזדקק לשקית עם ברז ניקוז.

שקית "שקטה"
שקית שאינה מרשרשת, מצוידת בכיסוי עשוי כותנה המיועד להפחית למינימום את רעש השקית בזמן השימוש ובכך לשמור על דיסקרטיות מירבית ופרטיות המטופל .

שקית לשתן
שקיות בעלות ברז קל ונוח לשימוש. הברז מצויד ב"טיפת הזהב" המאפשרת לדעת בביטחון מתי הברז פתוח ומתי הוא סגור, לבטיחות מירבית. השקית הינה בעלת פתח יציאה רחב לשתן וריר. השקית מכילה שלוש תעלות "אל חזור" למניעת חזרת השתן וטבעות אחיזה לחגורה בשקית עצמה.

שקית שתן

שקית שתן

שקית שקופה
שקית שקופה מעוצבת כך שהיא מאפשרת למטופל או למטפל לראות את תוכן השקית ולאבחן באם ישנה בעיה לפי צבע השתן/ מראה הצואה. שקיות שקופות משמשות בדרך כלל לאיסוף שתן.

שריר סוגר
השריר המקיף והסוגר את פתח היציאות. כאשר נוצרת סטומה, יוצרים מעקף של השריר הסוגר, המאפשר שליטה על היציאות. הסטומה אינה בעלת סוגר רצוני המאפשר שליטה על היציאות ועל הגזים.

ת

תגובה אלרגית
תגובה אלרגית לחומר בשל רגישות. בטיפול בסטומה, אדם עלול לפתח תגובה אלרגית לחלק כלשהו בציוד: לרכיבי מגן העור, לשקית או ההדבקה לשוליים הדביקים המתבטאים בעיקר באודם, פריחה ונפיחות מקומיים.

להורדת הקטלוג לחץ כאן

עיצוב: VAZA | פיתוח אתר: The Shark Lady